Mamografické testy môžu spôsobovať rakovinu prsníka

mamografNepodstúpenie každoročnej prehliadky na mamografe, tvrdia niektorí, znamená že mnohé ženy obdržia doslova trest smrti, pretože ich prsníkové nádory nebudú odhalené. No o čom sa v súvislosti s mamografmi len zriedka hvoorí, je to, že testy by vlastne mohli mnohé prípady rakoviny prsníka spôsobovať.

Nová štúdia nedávno prezentovaná na každoročnom stretnutí Radiological Society of North America (RSNA) dochádza k záveru, že radiácia s nízkymi dávkami z každoročnej prehliadky na mamografe zvyšuje riziko rakoviny prsníka v ženách s genetickou či rodinnou predispozíciou. To je obzvlášť znepokojujúce, pretože ženám s vysokým rizikom ochorenia na rakovinu prsníka sa odporúča začať mamografické vyšetrenia v mladšom veku – už od 25 rokov veku – čo znamená, že sú skôr vystavované väčšej radiácii z mamografu a dlhšie obdobie než ženy, ktoré v svojom rodokmeni rakovinu prsníka nemajú.

“Pre ženy s vysokým rizikom ochorenia na rakovinu prsníka je sledovanie veľmi dôležité, no pri prehliadke mladých žien, obzvlášť mladších než 30 rokov, by sa malo k využitiu mamografu pristupovať opatrne,” uviedla Marijke C. Jansen-van der Weide, PhD., epidemiologička na oddelení epidemiológie a rádiológie na Univerzitnom medicínskom ústredí Groningen v Holandsku, vo vyjadrení pre médiá: “Navyše, malo by sa vyhnúť opakovanému vystaveniu nízkym dávkam radiácie,” dodala. “Naše nálezy naznačujú, že radiácia nízkymi dávkami zvšuje riziko rakoviny prsníka medzi týmito mladými vysoko-rizikovými ženami, a starostlivý prístup je opodstatnený.”

Ak ste dostatočne náchylné ku každoročnému ožarovaniu vašich prsníkov, nebuďte prekvapené či šokované, ak jedného dňa v nich nájdu nádory.

Zdroj: Natural News, 2. december 2009

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: